Книгата започва с няколко важни въпроса за това къде искаме да стигнем или Future state-a:
Времето за което трябва да произведем една бройка от даден продукт ако желаем да достигнем изискванията на клиента. Пример: ако на ден трябва да произвеждаме по 720 бройки и работим по 12 часа, тогава имаме 1 бройка в минута (такт тайм = 1 минута).
Supermarket е друго наименование за склад със взаимозаменяемост (replenishment стратегия). Наименованието идва от магазините където хората купуват стоки, а празните рафтове са сигнал съответно стоките да се презаредят от склада. В производството, по аналогичен на магазините начин, там където правим супермаркет междинни (или крайни) складове, се редят рафтове със заготовки(или крайни продукти), а когато те намалеят, това е сигнал да се произведат нови, които да запълнят празните места.
Означава къде е възможно да се организира процес, във който всяка следваща стъпка се захранва своевременно от предишната? Например чрез FIFO lane.
На кой Supermarket ще поставите kanban за сигнализация към началото на захранващия процес?.
Къде ще ви е pacemaker-a?
Ще сменяте настройките(матриците) на оборудването за всяка клиентска поръчка за да правите continuous flow processing или ще произвеждате на batch-ове за всички клиентски поръчки с цел минимизиране на времето за смяна на настройки?
Leveling-а е изключително важна част от Вашата производствена стратегия. В зависимост от времето за промяна на настройки (смяна на матрици) или т.нар changeover time, трябва да определите каква част от производството ще продължи след pacemaker-a по производствени поръчки и каква част ще е във бачове (batches) по настройка. Ако често сменяме настройки, тогава генерираме загуби на pacemaker-a, но пестим от време за сортиране на следващите стъпки. Ако не сменяме настройки, тогава пестим време на pacemaker-a, но генерираме допълнителна работа и загуби на следващите стъпки.
Тука се прави action plan във времето с измерими цели и се следи кое кога ще се изпълни и какво ще се получи. Идеята е да стигнем до новия статус, който сме описали във future value stream map-a. Тази стъпка е критична за безболезнена и правилна интеграция на всяка промяна и към нея трябва да се подходи изключително внимателно. Може да прочете повече за техниката “Improvement Kata”, която не е описана в книгата, но ще Ви помогне за съставяне на правилен подход и стратегия за тестване на всяко ново подобрение.
Whenever there is a product for a customer, there's a value stream. The challenge lies in seeing it.
Където имаме създаване на продукт за клиент, там има и поток от стойност зад дадения продукт. Предизвикателството се крие в това да го видим.
1. Намерете човек, който дето желае да инициира промяна. Това сигурно сте вие.
2. Намерете си консултант или треньор.
3. Опитайте се да убедите и мотивирате и другите хора от Вашето производство.
Това е нелека задача. Работата със хора и да се опиташ да намериш това, което им е интересно и ги мотивира, е страхотно умение и предизвикателство.
Обикновено скачаме на:
5. Започваме да правим промени.
Но тогава разбираме, че е задължително да минем преди това през:
4. Опишете процеса (value stream mapping).
Всеки плант мениджър (или технолог), който иска да направи някаква промяна или иска да работи в посока подобрение на даден процес, трябва да мине първо от тук. Дори да се обадите на лийн експерт или консултант за помощ, ако не знаете какво целите, ще Ви е трудно реално да обясните какво се случва при Вас. А тази книга ще Ви спести много мъки като Ви помогне да си изградите начална база от знания.
Съдържание на книгата:
Книгата разглежда 2 примера от автомобилната индустрия.
Единият е изваден от компания на име “Acme Stamping” и разглежда процес по “щамповане на скоби за инструментен панел”.
Другият пример e от компания на име “TWI Industries” и е даден за упражнение на вече наученото. Процесът, който се разглежда, е производство на биели.
И в двата примера се цели преминаване от push към pull production system и елиминиране на overproduction-a. Детайлно са описани стъпки за подобрение на процесите, replenishment concepts, създаване на continuous flow processing, fifo lane, kanban сигнални системи, стратегии за leveling, премахване на ненужни междинни и крайни складове, реорганизация на доставки на суровини, и доставки към клиенти и т.н.
Накрая завършва с примерен future value stream plan за подобрения със измерими goals за период от 8 месеца.
Полезни обозначения извадени от книгата:
Ако имате въпроси или коментари, ще се радвамe да ни пишете. Ще сме благодарни също, ако ни помогнете с полезна информация, така че да споделяме знания и те да достигат до правилните хора.
Нашата мисия е да помагаме на Българските производители да са конкурентни и да управляват процесите си оптимално.
✅ Абонирайте се за канала ни в Youtube, за да научите повече за актуалните методологии, модели и технологии за управление и автоматизация в производството.